1206Y6301P20CAR
Overview of 1206Y6301P20CAR
Part Number1206Y6301P20CAR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 1.2PF 630V C0G/NP0 1206
Price for 1206Y6301P20CAR
Specification of 1206Y6301P20CAR
Status
Active
Series
FlexiCap™
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Syfer
Capacitance
1.2 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
630V
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Soft Termination
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)