1206Y6302P10CQT
Overview of 1206Y6302P10CQT
Part Number1206Y6302P10CQT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 2.1PF 630V C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206Y6302P10CQT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206Y6302P10CQT
Specification of 1206Y6302P10CQT
Capacitance
2.1 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
630V
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Features
High Q, Low Loss, Soft Termination
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)