1206YC105K4T4A
Overview of 1206YC105K4T4A
Part Number1206YC105K4T4A
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER SMD
Price for 1206YC105K4T4A
Specification of 1206YC105K4T4A
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.050"" (1.27mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
1µF