1206YG225ZAT4A
Overview of 1206YG225ZAT4A
Part Number1206YG225ZAT4A
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 2.2UF 16V Y5V 1206
Price for 1206YG225ZAT4A
Specification of 1206YG225ZAT4A
Package
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Tolerance
-20%, +80%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
Y5V (F)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.060"" (1.52mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
2.2µF