CWR11FC685KB
Overview of CWR11FC685KB
Part NumberCWR11FC685KB
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 6.8UF 10% 10V 1411
Price for CWR11FC685KB
Specification of CWR11FC685KB
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
6.8 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10 V
Type
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Lifetime @ Temp.
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing
Manufacturer Size Code
B
Ratings
Features
High Reliability
Failure Rate
B (0.1%)