FMP-50JR-52-300K
Overview of FMP-50JR-52-300K
Part NumberFMP-50JR-52-300K
ManufacturerYageo
DescriptionRES 300K OHM 5% 1/2W AXIAL
DatasheetsDownload FMP-50JR-52-300K Datasheet PDFPDF Icon
Price for FMP-50JR-52-300K
Specification of FMP-50JR-52-300K
Status
Active
Series
FMP
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
YAGEO
Resistance
300 kOhms
Tolerance
5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)