FMP-50JT-52-0R22
Overview of FMP-50JT-52-0R22
Part NumberFMP-50JT-52-0R22
ManufacturerYageo
DescriptionRES 0.22 OHM 5% 1/2W AXIAL
DatasheetsDownload FMP-50JT-52-0R22 Datasheet PDFPDF Icon
Price for FMP-50JT-52-0R22
Specification of FMP-50JT-52-0R22
Package
Tape & Box (TB)
Resistance
220 mOhms
Tolerance
5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)