FMP-50JT-52-15K
Overview of FMP-50JT-52-15K
Part NumberFMP-50JT-52-15K
ManufacturerYageo
DescriptionRES 15K OHM 5% 1/2W AXIAL
DatasheetsDownload FMP-50JT-52-15K Datasheet PDFPDF Icon
Price for FMP-50JT-52-15K
Specification of FMP-50JT-52-15K
Package
Tape & Box (TB)
Resistance
15 kOhms
Tolerance
5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)