MS27467P15A18P
Overview of MS27467P15A18P
Part NumberMS27467P15A18P
ManufacturerAmphenol Aerospace Operations
DescriptionCONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Price for MS27467P15A18P
Specification of MS27467P15A18P
Status
Active
Series
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Package
Bulk
Supplier
Amphenol Aerospace Operations
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
18
Shell Size - Insert
15-18
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Ingress Protection
Material Flammability Rating
Features
Coupling Nut, Potted
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
Voltage Rating
Cable Opening
0.808" (20.52mm)