P0805Y1502BBT
Overview of P0805Y1502BBT
Part NumberP0805Y1502BBT
ManufacturerVishay / Sfernice
DescriptionSFERNICE THIN FILMS
DatasheetsDownload P0805Y1502BBT Datasheet PDFPDF Icon
Price for P0805Y1502BBT
Specification of P0805Y1502BBT
Status
Active
Series
P
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Sfernice
Resistance
15 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
10ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
Size / Dimension
0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.63mm)