RNR50H1003FSBSL31
Overview of RNR50H1003FSBSL31
Part NumberRNR50H1003FSBSL31
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 100K OHM 1% 1/10W AXIAL
DatasheetsDownload RNR50H1003FSBSL31 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNR50H1003FSBSL31
Specification of RNR50H1003FSBSL31
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
100 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
S (0.001%)