RNR50H1652FMBSL
Overview of RNR50H1652FMBSL
Part NumberRNR50H1652FMBSL
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
DatasheetsDownload RNR50H1652FMBSL Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNR50H1652FMBSL
Specification of RNR50H1652FMBSL
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
16.5 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
M (1%)