1206Y6306P20CQT
Overview of 1206Y6306P20CQT
Part Number1206Y6306P20CQT
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 6.2PF 630V C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload 1206Y6306P20CQT Datasheet PDFPDF Icon
Price for 1206Y6306P20CQT
Specification of 1206Y6306P20CQT
Capacitance
6.2 pF
Tolerance
0.25pF
Voltage - Rated
630V
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Features
High Q, Low Loss, Soft Termination
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)