1206YC104JAZ2A
Overview of 1206YC104JAZ2A
Part Number1206YC104JAZ2A
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 0.1UF 16V X7R 1206
Price for 1206YC104JAZ2A
Specification of 1206YC104JAZ2A
Series
FLEXITERM®
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.037"" (0.94mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
0.1µF