CMF602K2000GKEA
Overview of CMF602K2000GKEA
Part NumberCMF602K2000GKEA
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.2K OHM 1W 2% AXIAL
DatasheetsDownload CMF602K2000GKEA Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF602K2000GKEA
Specification of CMF602K2000GKEA
Status
Active
Series
CMF
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
2%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)