CMF60256R00BEEB
Overview of CMF60256R00BEEB
Part NumberCMF60256R00BEEB
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 256 OHM 1W 0.1% AXIAL
DatasheetsDownload CMF60256R00BEEB Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF60256R00BEEB
Specification of CMF60256R00BEEB
Status
Active
Series
CMF
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
256 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)