FMP200FRE52-38K3
Overview of FMP200FRE52-38K3
Part NumberFMP200FRE52-38K3
ManufacturerYageo
DescriptionRES 38.3K OHM 1% 2W AXIAL
DatasheetsDownload FMP200FRE52-38K3 Datasheet PDFPDF Icon
Price for FMP200FRE52-38K3
Specification of FMP200FRE52-38K3
Status
Active
Series
FMP
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
YAGEO
Resistance
38.3 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)