CMF60292R10BHEK
Overview of CMF60292R10BHEK
Part NumberCMF60292R10BHEK
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 292.1 OHM 1W 0.1% AXIAL
DatasheetsDownload CMF60292R10BHEK Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF60292R10BHEK
Specification of CMF60292R10BHEK
Status
Active
Series
CMF
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
292.1 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)