CMF60290K00DHR6
Overview of CMF60290K00DHR6
Part NumberCMF60290K00DHR6
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 290K OHM 1W 0.5% AXIAL
DatasheetsDownload CMF60290K00DHR6 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF60290K00DHR6
Specification of CMF60290K00DHR6
Resistance
290 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)